Пройшло майже 30 днів мого експерименту по заробітку на крипті умовно без ризиків інвестуючи від 1к до 100к і більше USDT. Ділюся результатами та відповідаю на ключові запитання.

Суть заробітку

Наша задача знайти шорт позиції з позитивною ставкою фінансування. Ставка фінансування – це періодичні виплати, якими обмінюються трейдери з позиціями лонг або шорт. Абсолютна ставка базуватиметься на різниці між безстроковими ф’ючерсними та індексними цінами. Коли ринок у бичому тренді, ставка фінансування зазвичай додатна. У такому випадку трейдери з позиціями лонг платитимуть трейдерам із позиціями шорт. І навпаки, ставка фінансування зазвичай буде від’ємною, коли ринок у спадному тренді, тоді трейдери з позиціями шорт платитимуть трейдерам із позиціями лонг.

Для пошуку монет для відкриття шорту я написав скрипт, який витягує поточні та історичні дані по fundingfee та відсортовує за найбільшими показниками. Також можна використовувати спеціальний сервіс, доступний для кожного на Coinglass - https://www.coinglass.com/ArbitrageList.

Арбітраж на ставках фінансування, Coinglass.
Після визначення монети потрібно придбати її на споті та відкрити шорт. Я використовував класичну схему 75/25:

  • Наприклад, маємо 8 000 USDT.
  • Розбиваємо суму на дві частини: 75% - 6 000 USDT, 25% - 2 000 USDT.
  • Купуємо монету на споті на 6 000 USDT та відкриваємо шорт з плечем х3 на 2 000 USDT.
  • Якщо ціна монети піде вгору - на споті плюс, на шорті мінус, і навпаки. Ми захеджовані від коливань ціни монети.
  • Кожні 8 годин отримуємо комісійні у вигляді позитивної ставки фінансування - це і є наш пасивний заробіток.

Але, не все так просто як здається. Давайте розглянемо типові ситуації, з якими я стикнувся.

Наближення до ціни ліквідації

Якщо після відкриття шорту ціна росте, то може виникнути ліквідація. В такому випадку, якщо одразу не продати монети на споті - можна зафіксувати збиток.

Стратегії недопущення збитків:

  • Після відкриття шорту одразу відкрити лімітний ордер на продаж на споті з ціною, яка дорівнює ціні ліквідації. В такому випаду якщо час "Ч" настав, то монети на споті з високою вірогідністю будуть автоматично продані, так як спрацює лімітний ордер. Але, може бути і так, що не спрацює). Чому? Тому що ціна на споті та ціна на ф'ючерсах може відрізнятися на 1-1.5%. Якщо була свічка на ф'ючах, а на споті ціна не дотягнулася на пару відсотків і потім пішла вниз - ви зафіксуєте збитки.
  • Ручне або автоматизоване (через власне програмне забезпечення) перевідкриття позиції. Спосіб полягає у достроковому закритті шорту та продажу на споті до моменту настання ліквідації. Після цього, перезайти на спот та шорт по такій же схемі 75%/25%.
  • Додавання маржі. Має сенс, якщо ставка фінансування приносить 100% річних і більше.

Для автоматичного оповіщення якщо ціна активу досягає заданого значення я використовую мобільний застосунок TabTrader:

Відслідковування ціни монет через додаток TabTrader.
Як я вирішував що робити коли позиція наближалася до ліквідації: в залежності від активу додавав до 20% маржі. Якщо актив продовжував рости - закривав позицію. Яскравий приклад - TON.

Закриття позиції

Для закриття позиції без втрат потрібно щоб ціна продажу на споті дорівнювала, або була вищою ніж ціна закриття шорту. Буває що таке зробити доволі важко, особливо якщо у вас велика позиція (десятки тисяч USDT), а ліквідність маленька (незначні обсяги в стакані).

  • Якщо незначені відхилення ціни на споті та ф'ючерсах, а також незначний розмір позиції, яка менша за об'єми в стакані - можна одночасно продати та закрити шорт по маркет ціні.
  • Якщо ціна на споті та  ф'ючерсах відрізняється більше ніж на 1-1.5% або у вас завелика позиція - потрібно продавати монети та закривати шорт лімітними ордерами. Якщо після відкриття ордерів щось одне виконалось, інше не виконалося тому що ціна пішла "не туди" - рекомендую відредагувати ордер щоб він виконався. Звичайно, ви можете не робити цього та піти попити каву або поспати, але може бути таке, що вам доведеться дуже довго чекати, або фіксувати більші збитки.

Коментар щодо закриття позиції лімітними ордерами. Треба аналізувати ринок у поточний момент та  намагатися зрозуміти, ціна активу росте, або падає. Якщо падає, то логічно спершу закривати спот, а потім шорт. Якщо росте - спершу шорт, потім спот.

Під час експерименту я закрив 12 з 12 позицій без жодних втрат. Я використовував лімітну стратегію. В 4 випадках мені довелося чекати від 1 до 12 годин щоб повністю вийти з активу - це були ризики.

Відкриття позиції

В принципі, теж саме що і закриття. Для безбиткового входження потрібно придбати монети на споті та відкрити шорт по однаковій ціні, або ціна шорту більше ніж на споті. Якщо тренд монети на зростання - логічно спершу придбати на споті та відкрити шорт, якщо тренд на спад - навпаки.

Мої результати

  • Період: 22 лютого - 19 березня 2024.
  • Біржі: OKX, Bybit, BingX.
  • Токени: Mavia, MNT, ETH, STRK, TON, CSPR, GPT, PORTAL, UNI, PIXEL, ONDO, AI.
  • Інвестована сума: від 6 000 USDT до 30 000 USDT. Середнє значення за весь період: ~ 23 000 USDT.
  • Днів: 27.
  • Прибуток з врахуванням комісій та без врахування лайфхаків(принесли ще трохи $$): 1596.97 USDT.
  • Прибуток в річних: 93.86%.

Дохід від ставки фінансування @ua_invest.
Написав програму для відстеження найкращих ставок фінансування та аналітики мого портфелю. Пояснення до таблиці:

  • Exchange: задіяні біржі.
  • Symbols: активні позиції на поточну дату.
  • Profit: сумарний заробіток від ставки фінансування за день.
  • Change: Op - відкриття нового шорту. Cl: закриття шорту.

Налаштував сповіщення про зміни цін через TabTrader. Для закриття позицій реалізував автоматичне виконання (по маркет прайс) через програму, але для мінімізації збитків прийняв рішення закривати вручну.

Час від часу ставки фінансування по деяким позиціям (TON, GPT) сягали 0.35% в моменті:

Ставка фінансування GPT/USDT.

Лайфхак для максимізації прибутку

Час від часу я знаходив комбінації коли є висока ставка, а десь на іншій біржі є Simple earn пропозиція з дохідністю 50%-100%. Яскраві приклади: GPT, PORTAL, UNI, CSPR.

Simple Earn GPT та PORTAL на Bitget.
В таких випадках працюють 100% активів - виведені монети зі споту в Simple Earn + шорт.

Відповіді на запитання

Чи можна заробляти на ставці фінансування з мінімізацією ризиків?

Можна.

Чи можна так заробляти на постійній основі?

Не можна. Здебільшого це працює на бичому ринку коли біткоін та інші монети ростуть. Ставки фінансування у такий період в основному позитивні. Наприклад, на момент написання цієї статті (20 березня) лише декілька монети, по яким +- можна заробити 50-100% річних на короткому проміжку. Чому короткому? Тому що високі ставки на короткому проміжку, після чого вони фіксуються довгий час на позначці ~0.01%.

Це пасивний заробіток?

Не зовсім. Ринок криптовалюти нестабільний, а отже час від часу вам потрібно закривати шорт, пере відкривати або додавати маржу. Під час експерименту були дні коли я не витрачав жодної хвилини (окрім подивитися статистику), був день коли треба було закривати декілька позицій, відкривати нові позиції та доливати маржу - на це потрібен час. Більш того, це може трапитися серед ночі).

Чи продовжиш ти подібні експерименти в майбутньому?

Звичайно.

Висновки

Для мене це був новий та цікавий досвід  заробітку на криптовалюті. Такий спосіб точно не підходить кожному, оскільки є багато нюансів, із-за яких ви можете втратити частину прибутку. В ідеалі я б хотів дописати свою програму для автоматизації всіх процесів - знаходження, відкриття, закриття позицій. І вже після тест драйву програмного забезпечення зробити остаточні висновки - варто воно того чи ні.